S U P E R B I K ES U P E R B I K E
S U P E R B I K ES U P E R B I K E
Var noderēt ?
Droša braukšana
Mehāniķa padomi
Pasaules raibumi

Reâla manta !
Motoskolas & instruktori
Serviss

Atpûtai...
MOTOLISTE
Screensavers
Joki
Bildes
3D mototrases
Video
Motoklubi
Motoskaņas
Pasākumu kalendārs
  Droša braukšana 
Tikai tāpēc, ka tie stāv uz savām kājām, nenozīmē to, ka tiem nekas nav noticis

Clem Colman & Nick Marks

Tu esi tiko iznācis no līkuma un redzējis kā tavs draugs ir kārtīgu gabalu noslīdējis, nokūleņojis vai pat nokļuvis sadursmē. Taču, kamēr tu esi paspējis apstādināt savu moci, tavs draugs jau ir atkal uz kājām, un tu atviegloti nopūties.

Tomēr ir dažas acīmredzamas, bet tomēr ļoti svarīgas lietas, kas būtu jāatceras šajā gadījumā:

  • Notikušajā iesaistītā braucēja ķermenis ir pārpilns ar adrenalīnu. Pilnīgi iespējams, ka bez šī adrenalīna, izdzīvojušais pat nespētu pakustēties. Tomēr jāņem vērā, ka šajā gadījumā viņa izskats būs maldinošs un izskatīsies ļoti veselīgs, spēcīgs un veikls.
  • Ievainojumi nevienmēr ir redzami. Cietušais varbūt pie pilnas apziņas un saskaņots savās darbībās, tomēr tam varbūt nopietni un dzīvībai bīstami ievainojumi. Pie tādiem jāpieskaita muguras savainojumi, iekšēja asiņošana un kontūzija.
  • Cietušais iespējams būs apmulsis un nespēs skaidri izteikties par notiekošo.

Tādēļ vajadzētu ņemt vērā sekojošos ieteikumus visiem kritieniem, ja nu vienīgi izņemot pašus vieglākos un niecīgākos kritienus:

  • Centieties ierobežot cietušā kustības, cik vien iespējams, lai novērstu jebkuru muguras savainojumu pasliktināšanos. Ja ir iespējams, izveidojiet atbalstu braucēja kaklam, un, ja tam galvā vēl joprojām ir ķivere, tad neņemiet to nost un neļaujiet to darīt cietušajam.
  • Izsauciet ātro palīdzību, cik ātri vien iespējams, pat ja cietušais mēģina aizkavēt jūsu nodomus. Nezvaniet draugiem, radiem vai vēl kādam, lai aizved jūs uz slimnīcu. Ātrā palīdzība būs drošākais veids, kā tikt līdz slimnīcai, ja ir iespējams kāds nekonstatēts muguras savainojums.

Pie samaņas esošs cietušais sagādā krietni vairāk problēmas nekā pie apziņas neesošs. Ja ir iespējams, vislabākais būtu, ja pie cietušā būtu kāda persona, kam tas uzticas visvairāk. Tādā veidā darbības ap cietušo būtu daudz motivējošākas.

Cietušais iespējams būs krietni norūpējies par motocikla stāvokli. Atcerieties, ka cietušais ir apmulsis un nespēj domāt skaidri. Ja pietiek spēka, mēģiniet nostādīt motociklu stāvus un mēģiniet parūpēties arī par to. Ja cietušais vaicā kādā stāvoklī atrodas braucamrīks, sakiet taisnību. Princips šajā gadījumā ir vienkāršs – ja jūs melosiet, tad cietušais vēlēsies redzēt savām acīm, kas noticis.

Aplieciniet cietušajam, ka ar motociklu viss ir kārtībā, un ja iespējams, pavaicājiet, kur to nogādāt vēlāk. Vislabākais ir apsolīt, ka nogādāsiet motociklu, kur tiks norādīts, pat ja nav nekādas idejas, kā to panākt. Jūsu galvenais pienākums ir noturēt cietušo pēc iespējas nekustīgāku līdz tam laikam, kamēr atbrauc profesionāli palīdzības sniedzēji.

Varbūt patlaban liekas, ka šīs lietas, par kurām rakstu, nav tik nozīmīgas, bet lūdzu jūs atcerēties, ka cietušais varbūt smagi ievainots, lai gan tas mēģina smaidīt un jokot par notikušo. Ņemot vērā, ka adrenalīna ietekmē, cietušais jūtas labi un centīsies apstrīdēt visus mēģinājumus tam palīdzēt.

Visi šie komentāri balstās uz reāliem notikumiem, kas man pašam ir notikuši, kur cietušais izskatās vesels un neievainots, īstenībā bija guvis smagus mīksto audu bojājumus, iespējamu muguras savainojumu un vieglu kontūziju gandrīz letāla kritiena rezultātā.

Es domāju pietiekami skaidri un gandrīz ar varu centos viņu dabūt uz slimnīcu. Bet ne pietiekami skaidri, lai apjaustu, ka cilvēks, kas iet pats ar savām kājām, īstenībā ir smagi ievainots. Rezultātā es ļāvu viņam sēdēt, nevis imobilizēju viņu, kā vajadzētu, un uz slimnīcu nogādāju ar privāto auto.

Esmu laimīgs teikt, ka iespējamais muguras savainojums tā arī tomēr neradās, un ka mans draugs un kompanjons izskatās izveseļojies no ļoti tuvās nāves elpas.

Lai gan drauga mocis tika norakstīts, es tomēr sniedzu šos ieteikumus, un domāju, ka pārējiem tas dos iespēju mācīties no citu kļūdām.

Clem Colman
Canberra, Australia

<-atpakaļ

 

HostingSkaitītāji


Kleitas
Apavi

Top.LV

on-line.lv rating systemTop.Good.lv - Good Rating system
Lapas augša
SINdrome, 2001 | Rakstiet mums !