S U P E R B I K ES U P E R B I K E
S U P E R B I K ES U P E R B I K E
Var noderēt ?
Droša braukšana
Mehāniķa padomi
Pasaules raibumi

Reâla manta !
Motoskolas & instruktori
Serviss

Atpûtai...
MOTOLISTE
Screensavers
Joki
Bildes
3D mototrases
Video
Motoklubi
Motoskaņas
Pasākumu kalendārs
  Droša braukšana 
Dzirdes zaudējums

Ķivere ir nepiemērots aizsarglīdzeklis

James R. Davis

Nesenais pētījums manā sistēmā ir parādījis, ka lielākā daļa no apmeklētājiem ir saistīti ar došanos izbraukumos ar saviem motocikliem ( pētījums balstīts uz tiem, kas atsaucās ).

Es padomāju, ka tas būtu vajadzīgi un piemēroti, ka es ievietoju rakstu par draudu, kas lielākoties attiecas uz tiem, kas brauc ar motociklu ilgākus ceļa gabalus un daudzus gadus. Šis drauds attiecas uz dzirdes zaudēšanu laika gaitā. Ja lasīsiet tālāk, tad nopratīsiet, ka TĀ JAU IR NOTICIS AR JUMS, laika gaitā vēl notiks pasliktināšanās un, ka jūsu ķivere tomēr ir nepietiekama aizsardzība pret šo problēmu. Es jau zinu, jūs domāsiet, ka es runāšu par Harley-Davidson radīto skaņu. Tā nebūs. Lai arī tā ir tiesa, ka skaļi izpūtēji radīs ātrāku un vairāk izteiktu dzirdes zudumu, tomēr tas nav motocikla radītais troksnis, kas ir šīs problēmas rašanās iemesls. Tā ir, pat ja jūsu motocikls nerada nekādu skaņu, tomēr garas distances, ilga braukšana ar motociklu rada dzirdes traucējumus.

Izrādās, ka tas ir vējš, kas atstāj lielāko iespaidu uz dzirdes traucējumu rašanos. Tas pastāvīgs, skaļš un netik viegli no tā ir izvairīties.

Braucot pa šoseju, izrādās, ka vēja radītais troksnis ir krietni virs 100 db, pat velkot ķiveri! Ķiveres vilkšana samazina troksni tikai par 3 db, un tikai tad, ja tā ir ¾ čaula un ir pareizi polsterēta. ( Nepareizi polsterēta ķivere pat palielina troksni!!! ) Viena stunda, atrodoties vējā, kas ir skaļāks par 100 db, var traucēt jūsu dzirdes darbībai. Ja skaļums pārsniedz 115 db, tad pietiek ar 15 minūtēm, lai rastos dzirdes trauma. Šī trauma ir nežēlīga, neatgriežama un tā tikai palielinās. Sekojošajā grafikā ir apskatāma vēja radītā trokšņa atšķirību braucot ar ātrumu 30 jūdzes stundā un 60 jūdzes stundā, izmantojot dažādu ražotāju ķiveres. Šis pētījums tika parādīts Motorcycle Magazine.

Kas varētu būt darāms šajā lietā? Kā gan ir iespējams pasargāt dzirdi no vēja postošās iedarbības?

Pirmkārt, jāvalkā vismaz ¾ ķiveri, un jāpārliecinās, ka tā der labi un cieši. Pareizi izvēlēta ķivere ir tāda, kuras polsterējums spiež tikpat labi uz jūsu vaigiem, cik uz pieres. Ķivere ne tikai “neskrien” ap galvu, bet arī sargā ausis no vēja troksņa, ja tā ir atbilstošā izmēra.

Otrkārt, vajag valkāt ausu korķus. Ir dažas problēmas, kas rodas saistībā ar to valkāšanu, nemaz jau neskatoties uz to, ka dažos štatos ir aizliegts tos izmantot ( runa iet par ASV, tulkotāja piezīme ). ( Nedaudz piebilstot: ir atļauts braukt ar motociklu, ja tā vadītājs ir kurls, bet valkāt ausu korķus – nav. ) Neņemot vērā likumus, daudzi cilvēki vienkārši nevar ciest valkāt ( vai nevar pierast ) šādas lietas. Ja tie ir nepareizi ievietoti ausīs, tie nodrošina nepietiekamu aizsardzību pret troksni un rada sāpes ausīs.

Ausu korķi ir lēti. Labas kvalitātes korķus ir iespējams iegādāties pa dučiem un tie maksā mazāk nekā $1 par pāri. ( Es nevaru iedomāties nopērkot tos vienu pāri un izmantot tos dienu pēc dienas – muļķīgs veids, kā taupīt naudu. ) Ja ausu korķi nav priekš jums, pamēģiniet izmantot vates pikucīšus. Tie ir krietni komfortablāki lietošanā, tomēr ne tik efektīgi, un varu garantēt, ka nelietosiet tos atkal un atkal, lai ietaupītu!

Valkājot jebkāda veida ausu korķus pie maziem ātrumiem – mazāk kā 40 jūdzes stundā – varbūt no tiem būs pietiekami maza jēga, lai tos izmantotu. Tomēr, ja braucat pa šoseju ar krietni lielāku ātrumu un krietni lielākas distances, tad NOTEIKTI nonāksiet pie secinājuma, ka tie netikai palīdzēs pārvarēt/samazināt dzirdes traumu, bet pat palīdzēs dzirdēt labāk ar tiem ausīs nekā bez tiem.

Tieši tādēļ, ka jūsu dzirde jau ir “nedaudz” traumēta, vajadzētu nešauboties ne mirkli domāt par traumas rašanās iemesliem. Braucot pa šoseju ar lielu ātrumu ir VISDROŠĀKAIS veids, kā iegūt dzirdes traumu – un arī vissmagākais. Mūsu dzirde lielāko tiesu veic sadzirdot skaņas frekvences, kas ir zem 16 KHz. Šīs frekvences tiek izmantotas ikdienas sarunās ( un klausīšanās procesā ). Tā ir gadījies, ka tieši šo frekvenču dzirdēšana tiek traumēta vēja radītā trokšņa ietekmē.

Bet, ja jūs tomēr iebilstat pret šādu padomu, pret praksē pierādīto, vienkārši pasakot: “Nu, un tad?” tad nevajag īpaši pierast tā darīt, pieņemot, ka tas ir tāds sīkums šad un tad. Jūsu dzirde pamazām kļūs arvien sliktāka un sliktāka.

Šeit būs neliela viela pārdomām. Trokšņains restorāns rada apmēram 80 db skaļu troksni. Metro rada aptuveni 90 db lielu troksni. Roka grupa rada 110 db, auto signāltaure – 115 db, šautene – 140 db.

Oša saka, ka dzirdes zaudēšana var sākties pie 90 db atzīmes. Ilgākais “drošais” laiks, uzturoties troksnī ar 110 db, ir 1 stunda, bet pie trokšņa, kas pārsniedz 115 db – tikai 15 minūtes.

<-atpakaļ

 

HostingSkaitītāji


Kleitas
Apavi

Top.LV

on-line.lv rating systemTop.Good.lv - Good Rating system
Lapas augša
SINdrome, 2001 | Rakstiet mums !